Otvorili sme brány…

mala_synagoga_001.jpg 

ŽNO v Komárne sa v posledných rokoch pravidelne zapája do podujatí v rámci Komárňanských dní. V tomto roku sme zorganizovali až tri programy. Prvého mája sme v čase od 13:30 h otvorili dvere budovy Menház, aby niekoľko stoviek (!) návštevníkov mohlo nazrieť do prítomnosti aj minulosti komárňanského židovstva. Návštevníci si mohli prezrieť naše malé múzeum, synagógu a ostatné priestory. Veľmi sme sa potešili, že okrem zástupcov staršej a strednej generácie prejavilo záujem aj veľa mladých.

 

V ten deň o 14:30 sa konala aj vernisáž putovnej výstavy Židovská svadba, ktorú zapožičalo Židovské múzeum vo Viedni. Synagóga bola preplnená, keď predseda ŽNO Ing. Anton Pasternák a riaditeľ viedenského múzea Georg Heber výstavu otvárali. Organizátori sa poďakovali Eve Wosobe, koordinátorke výstavy. Na vernisáži sa zúčastnil aj primátor Komárna MUDr. Tibor Bastrnák a jeho zástupca, Béla Szabó. Výstava potrvá do 8. júna.

 

V závere dňa si obecentsvo mohlo v slávnostnej sále Dôstojníckeho pavilónu pozrieť divadelné predstavenie Červený bicykel. Podujatie sa uskutočnilo za podpory Mesta Komárna a Kultúrneho inštitútu Maďarskej republiky v Bratislave. Príbeh dvoch dievčat z obdobia holokaustu obecenstvo dojal. Na predstavení bol prítomný aj Péter Krasztev, riaditeľ inštitútu, ktorý si počas dňa našiel čas aj na návštevu budovy Menház.

 

Udalosti dňa poukazujú na to, že v našom regióne je záujem o programy so židovskou tematikou, a preto aj v budúcnosti radi privítame všetkých návštevníkov našich poduajtí!

 

PA

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s