Správy z Komárna

Séderový večer

Komárňanská ŽNO v súlade s tradíciou aj v tomto roku zorganizovala spoločné séderové posedenie v Sále Zoltána Wallensteina. V druhý pesachový večer sa nás zišlo okolo päťdesiat. S potešením konštatujeme, že nielen z Komárna, ale aj z Levíc a z Maďarska, súverci a sympatizanti z miest Komárňansko-ostrihomskej župy a Székesfehérváru. Prítomných pozdravili bratia Paszternákovci a porozprávali im o histórii a zvykoch sviatku Pesach.

Po večeri odzneli požehnania v podaní mladých ľudí, ktorí sa zúčastňujú na letných táboroch v Szarvasi. Osobitné poďakovanie patrí pani Irene Máczovej, riaditeľke hotela Panoráma, za zorganizovanie večere, ako aj pani Z. Paszternákovej, MUDr. Daniele Hanzlíkovej, Ing. Alici Weissovej a Antonovi Pasternákovi za pomoc pri príprave posedenia. Chutnými macesovými tortami prispel Zoltán Kollár. Veríme, že o rok nás bude sláviť  ešte viac!

 

Stalo sa na XV. Komárňanských dňoch

 

ANAVIM KLEZMER BAND na Klapkovom námestí

V rámci tohtoročného cyklu podujatí po prvýkrát znela na pódiu klezmerová hudba. Večer 29. apríla vystúpil na pódiu hlavného námestia ANAVIM KLEZMER BAND, ktorý viedol Zoltán Chikán, kantor z Vácu. Napriek chladnému počasiu koncert sledovalo niekoľko stoviek divákov. Koncert bol zrealizovaný vďaka finančnej podpore sponzorov a ŽNO v Komárne. Za pozvanie a organizáciu ďakujeme Anne Vargovej, riaditeľovi Mestského kultúrneho strediska a Zoltánovi Kollárovi, členovi vedenia ŽNO.

 

Tri stovky návštevníkov počas dňa otvorených dverí

Už po tretí raz sme otvorili dvere na budove Menház, ktorá v tomto roku oslavuje 110 výročie svojej existencie (www.menhaz.sk), ako aj na našej synagóge. V nedeľu dňa 30. apríla sme boli svedkami menšieho zázraku. V porovnaní s minulými rokmi, keď nás navštívilo 30 – 40 záujemcov, prišlo tohto roku popoludní od 14:00 do 18:00 vyše 300 ľudí. Sprevádzali sme štyri skupiny v slovenčine a osem v maďarskom jazyku, no mnohí si tieto priestory pozreli aj samostatne. Hostia boli zo Slovenska, ale aj Maďarska. Náš program bude pokračovať aj v budúcnosti, aby sme tak prispeli k poznávaniu židovskej kultúry. Naďalej ste u nás v Komárne vítaní!

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s