Deň martýrov v Komárne

Už tradične sme v piatok, v predvečer Dňa martýrov, spoločne privítali príchod šabatu v našej synagóge. Po prvýkrát sa ako predmodliaci  predstavil Péter Vasadi, pedagóg budapeštianskej Lauderovej školy. S radosťou sme kvitovali aj prítomnosť mladších členov našej ŽNO. V rámci kidušu sme tento raz požehnali barchesy, ktoré venoval riaditeľ s.r.o. Carmel, pán György Szántó.

 

Spomienka pokračovala v nedeľu ráno v našom cintoríne. Podujatie moderovala Miroslava Šafarová a András Paszternák. Privítali vzácnych hostí, medzi inými pani Judith Macgregor, veľvyslankyňu Veľkej Británie na Slovensku a jej manžela Johna Macgregora, veľvyslanca Veľkej Británie v Rakúsku, diplomatov ruského a maďarského veľvyslanectva v Bratislave, podpredsedníčku komárňansko-ostrihomskej župy pani Katalin Kerti, predsedu židovskej obce v Budapešti pána Sándora Streita, primátora Komárna  MUDr. Tibora Bastrnáka a poslancov zastupiteľstva, pani Helenu Psotovú, vedúcu odboru kultúry nitrianskeho VÚC, Dr. Františka Alexandra, predsedu ÚZ ŽNO v Bratislave a členov susedských náboženských obcí, ako aj všetkých prítomných.  

Smútočný obrad viedol Anatolij Klavanskij, kantor budapeštianskej nemocnice Szeretetkórház, smútočný prejav predniesol študent rabínskej školy  Péter Tóth. V mene preživších sa prihovoril Ing. Ladislav Urban. Za ŽNO v Komárne vystúpil jej predseda Anton Pasternák. Na obete holokaustu z komárňansko-ostrihomskej župy spomínala pani Katalin Kerti.  Po modlitbe kadiš  primátor Tibor Bastrnák a primátor Komáromu János Zatykó spoločne odhalili pamätnú tabuľu so štvorjazyčným nápisom. Následne sme v synagóge zapálili sviečky pred symbolickou pecou, ktorá pripomína obete genocídy. Deň martýrov bol zakončený v Klube Šalom. Regionálne i celoštátne médiá venovali udalosti patričnú pozornosť. (info: www.menház.sk )

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s