Volám sa PhDr. Gabriela Mencerová, pracujem v Celoslovenskom stredisku zdravotnej a sociálnej pomoci od vzniku strediska. Pomoc ľuďom, ktorí prežili holokaust pokladám za veľmi užitočnú a zmysluplnú, robím svoju prácu veľmi rada a napĺňa ma uspokojením.
Kedy vzniklo Celoslovenské stredisko sociálnej a zdravotnej pomoci ÚZ ŽNO v SR, s akou úlohou?
Celoslovenské stredisko zdravotnej a sociálnej pomoci vzniklo 1.9.2000, kedy Ústredný zväz židovských náboženských obcí v SR spolu so židovskými náboženskými obcami a organizáciou The Hidden Child Slovensko – Ukrývané deti rozhodli o pomoci ľuďom, ktorí prežili holokaust. Hlavným poslaním Celoslovenského strediska zdravotnej a sociálnej pomoci pri Ústrednom zväze židovských náboženských obcí v SR je realizácia programu OR CHAIM – Svetlo života – pomoc všetkým ľuďom v SR, ktorí prežili holokaust, v oblasti zdravotnej a sociálnej. Cieľom našej práce je, aby každá oprávnená osoba mala prístup k poskytovaným službám a pomoci za rovnakých podmienok.
Aké služby poskytujete, koľko ľudí od Vás dostáva pomoc?
Prvý grant nám bol poskytnutý z Claims Conference a prvých klientov bolo 11,ktorým sme poskytli príspevky 31.10.2000. V súčasnosti je do Celoslovenského strediska prihlásených 926 klientov z celkového počtu 1220 preživších holokaust na Slovensku.Príspevky poskytujeme na lieky, zdravotné pomôcky, okuliare , stomatologické ošetrenie, opatrovateľskú službu , liečebno-rehabilitačnú starostlivosť, rekonštrukciu bytu na bezbariérový, na sociálnu výpomoc, prevoz do zdravotníckeho zariadenia, ošetrenie v súkromnom zariadení ako aj individuálnu pomoc ľuďom, ktorí sa ocitli v mimoriadnej situácii.Najvyšší orgán Celoslovenského strediska je Kuratórium, ktoré je zložené z pracovníkov ÚZ ŽNO, niektorých ŽNO a zástupcu organizácie The Hidden Child Slovensko – Ukrývané dieťa.Kuratórium schvaľuje kritéria pre poskytovanie príspevkov, rozpočet, sleduje čerpanie finančných prostriedkov a pod.Poskytovateľmi grantov sú Claims Conference, CC German Goverment, CC ICHEIC a grant z čiastkového odškodnenia obetí holokaustu na Slovensku.
Môžu ešte na Vás obrátit klienti, ktorí doteraz neboli registrovaní? Aké sú podmienky? Kde Vás môžu kontaktovať?
Celoslovenské stredisko je otvorené poskytnúť pomoc všetkým, preto sa môžu na nás obrátiť kedykoľvek .Naša adresa: Celoslovenské stredisko zdravotnej a sociálnej pomocipri Ústrednom zväze židovských náboženských obcí v SRKozia 21, 814 47 BratislavaMáme zriadenú telefonickú linku pomoci v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach,z ktorej voláme my svojich klientov.
Plánujete nijaké zmeny v poskytovaní služieb?
Celoslovenské stredisko aktuálne prispôsobuje svoje služby potrebám klientov a na tomto priestore nemôžeme ani vyčerpať celú škálu našej pomoci.
Aké sú vzťahy medzi Vami a ŽNO v regiónoch?
Celoslovenské stredisko má dlhoročnú veľmi dobrú spoluprácu s jednotlivými ŽNO a náboženskými komunitami a každoročne sa stretávame so zástupcami jednotlivých židovských náboženských obcí a komunít, kde popri výmene poznatkov a skúseností s prácou s klientmi získavame nové teoretické a praktické poznatky v oblasti práce s ľuďmi preživšími holokaust.
Poznáme viac súvercov ktorí sa narodili po druhej svetovej vojne, ale majú sociálne, zdravotné a finančné problémy. Aké možnosti existujú pre mladšiu generáciu?
Pre mladšiu generáciu, ktorá sa narodila po druhej svetovej vojne stále existovala pomoc a v súčasnosti sa ešte rozširuje. O pomoci sa môžu informovať na jednotlivých ŽNO a ŽNK.
Ako vidíte budúcnosť strediska? Aké plány máte pre budúcnosť?
Keď sme začínali, predpokladali sme, že Celoslovenské stredisko vydrží rok-dva. Funguje siedmy rok a dúfame, že bude fungovať i v budúcnosti, aby sme ľuďom, ktorí stratili svoje zdravie, mladosť, príbuzných v období holokaustu zabezpečili pomoc v období, kedy vzhľadom na svoj vek a zdravotný stav to najviac potrebujú.
KEHREG NEWS