LEDOR VADOR Víkend v Komárne – reportáž Balázsa Szverleho

tizparancsolat.jpg Piatkové popoludnie sa v záhrade Menházu začalo za slnečného počasia a veľký stan bol znakom toho, že stretnutie sa začalo. Mladí sa pomaly schádzali, záhrada sa zaľudňovala. S  priateľom sme si pozreli krátky film o živote náboženskej obce v Komárne. Prehovorili v ňom aj dvaja mladí autori, Tamás a András Paszternákovci, ktorí svojím elánom prebúdzajú židovský život v tomto meste a sú zárukou toho, že tu bude mať aj budúcnosť. Prichádzal šabat, ktorí sme privítali spolu s rabínom Totha Péter Yoelom a kantorom Gáborom Várnaim.

Už pri večeri sme sa presvedčili, že to bude mimoriadny šabat. Roprúdili sa zaujímavé rozhovory, vzájomne sme sa zoznamovali. V sobotu ráno program pokračoval. Prostredníctvom Irmy Horváth sme sa zoznámili so  svetom židovskej ženy. Dnes ju už nemožno stotožňovať s bývalou „jidiše mame”. Počas rozhovoru sme si zahrali aj zvláštnu hru, v ktorej sme sa prostredníctvom stvorenia pozreli na úlohu ženy. Neskôr nám rabín rozprával o význame šabatu a o veciach, ktoré sú z tohto pohľadu zaujímavé. Bol tu aj priestor na kladenie a zodpovedanie mnohých otázok, ktoré nám neboli celkom jasné. Po obede nasledovala príjemná prechádzka do centra mesta a do zámku. Mali sme vynikajúcich sprievodcov, ktorí nám prezradili veľa o minulosti a súčasnosti tohto mesta. Neskôr sme boli svedkami zaujímavej debaty s členmi ŽNO v Nových Zámkoch (s vedením predsedu Ing. Tomáša Langa) na tému vzťahu mladých ľudí a staršej generácie. Poukázalo sa na ťažkosti týkajúce sa židovského života v malých obciach, ktoré spôsobil holokaust, ale aj neskoršie dejinné udalosti. Večer sa niesol v znamení plameňa z fakiel a spoločnosti húfu komárov. Zhrnuli sme množstvo informácií, ktoré sme počas dňa získali.

 

Nedeľa bola dňom  spomínania. Zúčastnili sme sa na pietnej spomienke na obete holokaustu na tunajšom cintoríne, kde vystúpilo viacero prominentných hostí, pričom všetci zdôrazňovali potrebu boja proti antisemitizmu, ktorý v súčasnosti opäť dvíha hlavu v oboch našich krajinách. Po tryzne na cintoríne pokračoval program pri budove Menház, kde sme zapálili sviečky na počesť obetí. Potom sme si vymenili názory na podujatie, na ktorom sme sa zúčastnili. Ja som odchádzal so spústou zážitkov. Aj touto cestou sa chcem poďakovať obom organizátorom za fantastický víkend. Ale aj všetkým ostatným, ktorí  urobili niečo preto, aby aj tí, ktorí žijú v malých komunitách, dostali veľký kus pocitu židovstava. Vo mne sa ešte viac posilnilo vedomie, že je to vynikajúci pocit byť Židom. A šťastne budem pokračovať v ceste, ktorú mi ukazujú moji predkovia.

 Stan generácií 

Po dlhej dobe sme počas mládežníckeho programu Ledor Vador opäť otvorili pre verejnosť záhradu pri budove Menház. Bol to náš veľký sen, oživiť tento priestor. V prvý deň stretnutia sme začali stavať Stan generácií. V zeleni záhrady sme očakávali našich hostí a tu sa konala aj väčšina programov. Pre mňa bol najdojímavejší sobotný večer, havdala.  Stan, osvetlený fakľami, naplnili mladí aj starší. V záhrade Menházu sa ozývali modlitby a spev. Zdalo sa to neskutočné…V júni 2007 sme v Komárne písali históriu.

 

PA

 

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s