Písali o nás II.: V Komárne dnes sprístupnili zrekonštruovanú synagógu

Komárno 29. októbra (TASR) Po trojročnej rekonštrukcii dnes v Komárne sprístupnili verejnosti židovskú synagógu. Návštevníci si súčasne pripomenuli 110. výročie jej založenia.

Rekonštrukcia interiéru i strechy synagógy si vyžiadala náklady dva milióny Sk, ktoré židovská náboženská obec získala z finančnej podpory kancelárie Rady vlády SR pre odškodnenie obetí holokaustu. Spolu so synagógou bola zrekonštruovaná aj časť budovy židovského kultúrneho a spoločenského centra Menház. Synagóga sa bude aj po rekonštrukcii využívať ako sakrálna budova, ktorá bude sprístupnená aj pre širokú verejnosť.

Zrekonštruovaná synagóga je jedinou zachovalou synagógou z pôvodných troch, ktoré sa nachádzali v Komárne pred vojnou. Otvorená bola 11. októbra 1896 spolu s budovou Menház, bývalým sociálnym útulkom. Útulok založený Kolomanom Friedom je vlastníctvom náboženskej obce. Pospolitosť mala pred holokaustom vyše dvetisíc členov. Po druhej svetovej vojne rapídne klesol počet členov miestnej židovskej náboženskej obce, v súčasnosti žije v Komárne približne 60- členná židovská komunita.

Copyright © TASR 2006

http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=2973477