Ako sme seminárovali…

Semináre plnia niekoľko funkcií. A tou azda najdôležitejšou je funkcia sociálna. Stretávajú sa tu totiž mladí ľudia nielen zo Slovenska, ale i zo susedného Česka, nadviažu nové kontakty, priateľstvá, oprášia staré spomienky.

Samotný fakt, že na (našom) poslednom jesennom seminári v Olomouci od 27. – 29. októbra sa stretlo takmer 30 ľudí z Prahy, Brna,  Bratislavy cez Galantu až po Košice pri jednom šábesovom stole, večerných rozhovoroch či na parkete na diskotéke, možno považovať za dostačujúci dôkaz, že hlavná funkcia seminára bola splnená.

Organizáciu si tento raz pod svoje krídla vzala Česká únia židovskej mládeže. A jej členovia sa postarali o príjemnú atmosféru, i mnoho úsmevných chvíľ v „kóšer kuchyni“, kde pripravovali raňajky, obedy i večere. Chutné.

Okrem varenia, motania sa v kuchyni a snorenia po sladkostiach a iných pochúťkach, sa účastnící seminára aj vzdelávali. Pretože ďalšou, nemenej dôležitou úlohou seminárov je osveta. Prednášky viedli rabín Gluck z Londýna, ktorý hovoril o všeličom možnom aj nemožnom… Ale najmä o VšemohúcomJ V sobotu večer prišiel expert na nacionalizmus Peter Dráľ z Nadácie Milana Šimečku v Bratislave. A rozbúril diskusiu. Hneď prvými vetami: „Študoval som nacionalizmus. A čo som sa naučil? Že národy vlastne neexistujú.“ Divíte sa? Aj my sme sa divili…J No pochopili sme. Snáď.

Posledný deň patril výletu. V daždi sme nasadli do autobusu a po pol hodine sme vystúpili na námestí starobylého mesta Lipníka nad Bečvou, kde v minulosti žila početná židovská komunita. Dôkazom toho je synagóga a dva unikátne židovské cintoríny, ktoré sme navštívili.

Synagóga pochádza zo začiatku 16. storočia a je najstaršou synagógou na Morave, po pražskej Staronovej dokonca druhou najstaršou v Česku. V súčasnosti slúži ako modlitebňa Zboru cirkvi československej. Na staršom cintoríne sme našli aj náhrobný kameň významného rabína a mysliteľa B.T. Fränkela. Cintorín, ktorý zničili nacisti, mesto zrekonštruovalo a otvorilo v roku 1992. Možno si len ticho priať, aby si mestá na Slovensku podobne vážili svoje historické pamiatky.

 

 

Eliška PírkováZuzana Kizáková