Extremisti v Komárne

komarno.jpg

Komárno – Komárňanskí policajti uplynulý víkend opäť po pol roku zadržali maďarského občana za propagáciu nacizmu.

Sedemnásťročný mladík sa ešte v sobotu prechádzal po ulici v meste v tričku so symbolom keltského kríža a nápisom White Power (Biela sila). Za verejný prejav sympatie k nacistickému hnutiu môže byť mladík potrestaný trojročným väzením. “Mladíka po vypočutí polícia prepustila a v najbližších dňoch bude pravdepodobne obvinený,” povedala policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.

Z Komáromu do Komárna

Podobný prípad riešila polícia v Komárne v polovici júna minulého roka, keď sa dvaja 22-roční muži z maďarského Komáromu prechádzali v blízkosti hraničného prechodu v čiapkach s nášivkou lebky a na opaskoch mali nápis Blut und Ehre (Krv a česť). Rovnaké nápisy mali aj nášivkách na bundách.

Oboch obvinili z podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu práv a slobôd občanov. Ich trestné stíhanie pokračuje a pretože sa nedostavili na vypočutie, požiadala podľa Čuhákovej slovenská prokuratúra maďarské orgány o právnu pomoc. “Pravdepodobne budú predvedení,” povedala Čuháková.

V júli 2005 si zasa chceli prívrženci dnes už súdom zrušenej nacionalistickej Slovenskej pospolitosti – národnej strany pripomenúť sviatok Konštantína a Metoda. Polícii sa aj s pomocou špeciálnej jednotky podarilo zabrániť potýčke s približne 40 maďarskými občanmi vykrikujúcimi nacionalistické heslá. Dvoch Maďarov vtedy polícia tiež obvinila z propagácie fašizmu, ich stíhanie prevzala maďarská prokuratúra.

Slovenskí extrémisti sa aktivizujú

V minulom roku zaznamenala polícia nárast aktivity aj medzi slovenskými extrémistami. Nacistické symboly sa objavili na najrôznejších budovách, ale aj na Pamätníku židovských obetí holokaustu v Rimavskej Sobote.

Z propagácie fašizmu obvinili okrem iného aj 17 účastníkov septembrového stretnutia neonacistov v Tureckej pri Banskej Bystrici, 19-ročného mladíka z Krupiny, ktorý sa v máji pokúsil podpáliť dom rómskeho majiteľa alebo 22-ročného muža, ktorý v októbri “hajloval” pred policajtmi v Leviciach.

 zdroj: Internet