Macesov a macesov… – Séderový večer v Komárne

menhaz.jpg

Sviatok Pesach je jedným z navvýznamnejších sviatkov v histórii židovstva. V ostatných rokoch sa aj v Komárne snažíme zjednotiť komunitu a spolu osláviť tento sviatok. Pesach roku 5767 sa vyznačoval viacerými osobitosťami.

Stretnutie sa začalo pred druhým sederom zhromaždením v našej synagóge, kde večernú modlitbu predniesol János Oláh, profesor Židovskej univerzity v Budapešti. Po bohoslužbe sa pri bohato prestretom stole v Sále Zoltána Wallensteina zhromaždilo 50 hostí, okrem domácich aj viacerí súverci, ktorí žijú osamoteno v obciach nášho regiónu. V príhovore profesora Oláha odznelo mnoho zaujímavých informácií. Nové hagady v maďarskom aj slovenskom jazyku, ktoré venoval ústredný zväz maďarských, resp. slovenských náboženských obcí, prispeli k tomu, aby účastníci večera mohli spoločne sledovať dávne príbehy o odchode Židov z Egypta. Otázky Má-ništano tento raz kládla študentka judaistiky, Eva Lévai Izsák. Potom nasledovala večera, ktorá už tradične pozostávala z vývaru s macesovými knedličkami, pečeného kuraťa a macesovej torty. Tri vynikajúce torty na sviatočný stôl podaroval Zoltán Kollár.

Slová pána profesora Oláha nám dali novú energiu do ďalšieho života. Bola to pre nás veľká česť, že s nami strávil tento večer.

Naše poďakovanie za pekný priebeh večera patrí  zamestnancom Hotela Panoráma, ďalej Judite Haasovej, dr. Zuzane Králikovej (Novákovej), rodine Paszternákovej  a Edite Farkašovej, vedúcej cukrárne, ktorá je prevádzkovaná v budove Menház.

PT

 

KEHREG NEWS

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s